Ekologiczne zmagania w „Trójce”

25 kwietnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole kolejna – VIII - edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla klas piątych, w tym roku pod hasłem: „Cudze chwalicie  - swego nie znacie.” Organizatorami konkursu były panie Agnieszka Górska oraz Agnieszka Ziemińska.

Jak co roku celem konkursu było  zainteresowanie uczniów problemami ochrony środowiska, uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych oraz umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonanie i zanalizowanie doświadczenia  ekologicznego.

W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych miasta Augustów a także Bargłowa Kościelnego i Sztabina. Zespół Szkół Samorządowych reprezentowały dwie drużyny   pod opieką pani Doroty Choroszewskiej w składzie: z klasy Vc Klaudia Kapla, Weronika Zajkowska, Filip Orzechowski oraz z klasy  Va Aleksandra Sotnik, Edyta Dadura, Izabela Wojewnik.

Zmagania zespołów oceniała niezależna komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przyrodnicy z powiatu augustowskiego, panie: Anna Nerko, Ewa Naumowicz i Katarzyna Wiszniewska.

W pierwszej części konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test. Pytania dotyczyły znajomości parków narodowych województwa podlaskiego, rozpoznawania pospolitych i chronionych gatunków roślin oraz zwierząt,  zachowania na terenie obszarów chronionych, funkcjonowania ekosystemów oraz wpływu człowieka ma środowisko.  Po krótkiej przerwie uczniowie w grupach zmagali się z przygotowanymi przez organizatorów ekologicznymi łamigłówkami. Potem nastąpiła prezentacja parków narodowych naszego województwa.  Uczestnicy konkursu popisali się ogromną pomysłowością prezentując wiersze, plakaty lub scenki. Jury szczególnie spodobała się prezentacja uczniów z Bargłowa Kościelnego, za co  przyznała dodatkowe wyróżnienie. Ocenie podlegały także postery prezentujące wykonywane przez uczniów doświadczenie ekologiczne na temat „Wpływ soli na wzrost i rozwój roślin”.

Jak co roku poziom konkursu był bardzo wyrównany, a jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i dużymi umiejętnościami współdziałania w grupie. Po ponad dwóch godzinach zmagań jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym (opiekun pani Bożena Rutkowska), II miejsce drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie (opiekun pani Wioletta Kotarska), natomiast trzecie – drużyna z klasy Va Zespołu Szkół Samorządowych (opiekun pani Dorota Choroszewska). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Nadleśnictwo Augustów, księgarnie Atena i Akme oraz hurtownię papierniczą Midas.

Wszystkich przyszłych piątoklasistów
zapraszamy za rok do wspólnej ekologicznej zabawy!

Dorota Choroszewska i Agnieszka Górska