Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczyciele bibliotekarze zorganizowali następujące imprezy czytelnicze:

• konkurs czytelniczy ph. „Łamańce językowe” dla klas VI

25 października osiem dwuosobowych drużyn z klas VI stanęło w szranki drugiej edycji konkursu ph. „Łamańce językowe”. Uczniowie zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami, które sprawdzały m. in. umiejętność szybkiego czytania, poprawność dykcyjną i artykulacyjną, wyczucie językowe czy  znajomość związków frazeologicznych. Rozwiązywano zadania interaktywne, rebusy, krzyżówki, grano w kalambury.

Nagrodzeni zostali:
I MIEJSCE - klasa VI D: Maria Kotarska, Bartek Krysztofik
II MIEJSCE - klasa  VI H: Jakub Chudowolski, Bartosz Giedrojć
III MIEJSCE - klasa VI As: Bartosz Bujnowski, Michał Jurjew
Wyróżnienie: klasa VIC: Kamila Kekotko, Olaf Wites.

• spotkanie  z cyklu „Ludzie z pasją” z bartnikiem p. Piotrem Piłasiewiczem

W słoneczny październikowy poranek klasa III d wyruszyła do Rezerwatu Kalejty na niezwykłe spotkanie z naturą i z historią. W dziewiczym sercu Puszczy Augustowskiej odbyła się arcyciekawa lekcja na temat bartnictwa, którą poprowadził pan Piotr Piłasiewicz.

Widzieliśmy barć, czyli specjalnie wydrążoną dziuplę drzewa, dowiedzieliśmy się, jak się ją zasiedla i nią opiekuje. Mieliśmy także okazję dostać się do barci tak, jak to robiono przed setkami lat – na szczęście pszczoły tolerowały naszą wesołą gromadkę.

Lekcja w plenerze okazała się niezwykle interesująca, dlatego umówiliśmy się panem Piotrem Piłasiewiczem na kolejne spotkanie, tym razem wiosną.

• wystawę Jesienne drzewko książkowe

W czytelni szkolnej biblioteki wyrosło niespotykane drzewo. Uczniowie na jesiennych liściach zapisywali tytuły swoich ulubionych książek.

Najwięcej głosów uzyskały serie wydawnicze: „Zaopiekuj się mną”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Kapitan Majtas”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Koszmarny Karolek”, „Magiczne drzewo”, „Martynka”, „Zwiadowcy”, „Więzień labiryntu”, „Pamiętnik nastolatki”.

• spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu „A właśnie, że czytam!” zorganizowało spotkania autorskie z panem Pawłem Beręsewiczem, tłumaczem, anglistą, popularnym autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Uczniowie klasy II c z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu autorskim w Szkole Podstawowej nr 2. Wrócili zachwyceni. Okazało się, że Paweł Beręsewicz to pisarz o niezwykłej osobowości i poczuciu humoru. Nawiązał świetny kontakt z młodymi czytelnikami, okazał im zainteresowanie (nawet zaprosił na herbatkę), a przede wszystkim pokazał, że czytanie może sprawiać wielką frajdę i być niesamowitą przygodą. Chętnie odpowiadał na liczne pytania, rozdawał autografy i dedykacje do swoich książek.

• Dzień Pluszowego Misia – prezentacja multimedialna i warsztaty plastyczne dla kl. II - III.

Dzieci poznały historię pluszowego misia i obejrzały prezentację sympatycznych  niedźwiadków  występujących w różnych bajkach. Przyniosły również swoje misie i opowiadały ich historię. Na zakończenie zajęć wspólnie wykonały plakat z ulubionym misiem.

n-le bibliotekarze