Młodzi przedsiębiorcy

11 maja nasi uczniowie z klas VII wzięli udział w zajęciach pt „Spotkanie z przedsiębiorcami” w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach w ramach projektu „Edukompetentni”. Podczas zajęć mieli możliwość tworzenia biznes planów, jak również dowiedzieli się ciekawych informacji związanych z przedsiębiorczością. Została nakreślona im sylwetka przyszłego przedsiębiorcy, dzięki temu dowiedzieli się czym powinien cechować się przyszły „biznesmen” , ponieważ nie tylko ilość kapitału jest tu ważna ale również istotne są takie cechy jak: odwaga, ambicja, pewność siebie, dynamizm działania, duża aktywność, kreatywność i oczywiście odrobina ryzyka- również tu nie zaszkodzi.

Dodatkowo dpowiednie predyspozycje psychiczne do zarządzania firmą oraz zdolność do przewodzenia i współpracy z innymi ludźmi są istotne w tej branży. Podstawowym zadaniem tych zajęć było zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy  z  dziedziny  ekonomii, biznesu i przedsiębiorczości. Takie wiadomości na pewno przydadzą im się w przyszłości. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej w bardzo miłej atmosferze i nasi uczniowie traktowani byli jak „przyszła elita przedsiębiorczości”. To przecież oni za parę lat wstąpią w szeregi firm, a może sami założą swój własny biznes. Zajęcia ukazały im możliwości jakie stwarza im nasze państwo, jak też skłoniły do przemyśleń. Już w tak młodym wieku młodzież powinna zacząć się zastanawiać nad przyszłą ścieżką kształcenia jak też zawodową. Nasi podopieczni wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem. Te zajęcia przypadły im do „gustu” i poczuli smak „dorosłości”. Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie nie czuli znużenia, a raczej widać w nich było entuzjazm, chęć do działania i radość z możliwości wzięcia udziału w tak ciekawych zajęciach.

To skłania nas do refleksji, że za parę lat wejdą na „scenę przedsiębiorczości” nowi, kreatywni, pewni siebie młodzi ludzie- a my skromnie możemy stwierdzić, że mieliśmy w tym swój udział.

Urszula Kuczyńska
Elżbieta Dębska