Dnia 19 grudnia, tak jak co roku, uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie (klasa III h oraz kl.VI ei) o godzinie 09.45 wyruszyli na akcje „Z Sercem na Dłoni” na ulice naszego pięknego miasta Augustowa. Mimo bardzo mroźnej pogody serca nasze były bardzo gorące, a na twarzach widniały szczere uśmiechy.
Do tej akcji, jak co roku, przygotowujemy pocztówki. Młode pokolenie, zanim wyruszy, musi zrozumieć sens tej akcji, czym ona jest i co takiego nam daje. Bo daje nam bardzo dużo. Nie tylko dla tych co otrzymują od nas ten szczególny podarek, lecz również dla tych, co go roznoszą.
Podczas przygotowań akcji, padło bardzo istotne pytanie - Dlaczego Z Sercem na Dłoni? Aby móc wziąć udział w tej akcji, należy najpierw zrozumieć jej sens . My jako pedagodzy, „drudzy rodzice”, musimy wpajać te najważniejsze zasady życia. Musimy odnaleźć w sobie i w dzieciach sens dawania czegoś za ten jeden miły gest, jakim jest uśmiech. Czasem taki szczery, bezinteresowny uśmiech, kosztuje nas tak wiele, miłe słowo wypowiedziane do obcej osoby, wzbudza w nas niepewność. Ta akcja daje nam chwilę między innymi na zastanowienie się nad sobą. Dziś pogoń za pieniądzem, brak czasu sprawia, że stajemy się samotni. My, Małe Mikołajki, chcieliśmy to zmienić.
W ten tak piękny dzień, jedyny w roku, kiedy to wychodzimy na ulice naszego miasta z tak szczytnym celem ( z otwartymi serduszkami) chcemy sprawić, aby ten, kto nas spotka, nie odczuwał samotności i smutku. Ta akcja to taki mały promyczek nadziei, lecz ten płomyczek może zdziałać bardzo wiele. Nie jest ważne dla nas czy osoba jest młoda, czy też starsza, jak ubrana, czy też kim jest. Każdy, kogo spotkaliśmy, otrzymał od nas tę namiastkę szczęścia, którą chcieliśmy sprezentować.
W tym roku przygotowaliśmy więcej pocztówek. Włączyła się do akcji cała nasza szkoła – uczniowie i nauczyciele. Nasze serca chciały obdarować życzeniami większą ilość mieszkańców naszego kochanego miasta. Wszyscy też składamy wszystkim augustowianom najserdeczniejsze, z głębi serca płynące, szczere i gorące życzenia.
Akcja ta miała na celu uwrażliwić nasze młode pokolenie na tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Chcieliśmy też pokazać innym, że można coś zrobić bezinteresownie. Wszystkim wydaje się, że jeśli coś się robi, to zawsze oczekiwana jest jakaś rekompensata. My jednak za nasze pocztówki pragnęliśmy otrzymać od mieszkańców największy skarb - JEDEN UŚMIECH! Ten jeden uśmiech sprawia, że widzimy sens naszych działań.
Nasze kochane dzieci były wspaniałe. Podczas rozdawania pocztówek chętnie śpiewały kolędy, co wzbudzało zaciekawienie przechodniów. Mieszkańcy Augustowa z uśmiechem na twarzy przypatrywali się grupce małych Mikołajków, które dźwigały wór wypełniony po brzegi pocztówkami.
Augustowianie już nas znają, co nas bardzo cieszy. Miłe jest to, że przechodząc ulicami naszego, pięknego miasta, dało się wyczuć, że ludzie chcą otrzymać od nas ten podarunek. Sami się zatrzymywali, zwalniali kroku, a nawet schodzili z rowerów, aby choć chwilę z nami postać, dowiedzieć się, co robimy lub pytali, co też u nas słychać. Niektórzy nawet powiedzieli, że czekali na nas.
Kiedy małe Mikołajki weszły na Rynek (Targowisko), usłyszeliśmy „ Uwaga, nasze Smerfiki nas znów odwiedziły”, ucieszyliśmy się bardzo, że o nas pamiętano, mimo iż akacja odbywa się raz do roku. Mieszkańcy czekali z pięknymi uśmiechami, ale też z cukierkami. Na koniec wizyty usłyszeliśmy: „ Za rok znów się widzimy, żegnajcie!” .
Dzieci, pełne zapału, rozdawały karki i składały życzenia świąteczne i noworoczne. Było wspaniale, czuliśmy radość, miłość i magię zbliżających się świąt, która jest tak ważna w tym okresie. Dzieci chętnie zwracały uwagę na to, iż święta to czas rodzinny i tak naprawdę to wszyscy jesteśmy jedną wielką, augustowską rodziną.
Życzenia złożyliśmy również Panu Burmistrzowi Augustowa, Kierownikowi Wydziału Edukacji oraz pracownikom Urzędu Miasta i Wydziału Edukacji.
Za rok znów nas zobaczycie! Przygotujcie więc zapłatę - UŚMIECH!
Inicjatorem i organizatorem akcji jest p. Urszula Kuczyńska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka niemieckiego. Współpracowały z nią p. Elżbieta Dębska - psycholog szkolny i p. Elżbieta Kierklo – pedagog wspomagający.
Dziękujemy bardzo Dyrekcji, bez której ta akcja nie udałaby się, wszystkim uczniom Zespołu Szkół Samorządowych, nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej jak również wychowawcom klas I - III, IV-VI i I - III gimnazjum.