12 lutego 2018 roku uczniowie z klasy IIIGci IIGci wraz z opiekunami udali się do Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w celu obejrzenia spektaklu pt. „W krzywym zwierciadle, czyli od komedii do groteski”.
Przedstawienie to opowieść o niespełnionym i zdesperowanym pisarzu, który z powodu trudnej sytuacji życiowej musi podjąć się zadania wbrew swoim wewnętrznym przekonaniom. Zostaje mu zlecone napisanie scenariusza do serialu komediowego, jednakże produkcja ta musi spodobać się masowej widowni. Bohater inaczej niż przeciętni odbiorcy rozumie gatunek, jakim jest komedia. Według niego definiują ją dzieła Aleksandra Fredry czy też Moliera.
Spektakl skupia się na określeniu roli artysty we współczesnym świecie, w którym wielu autorów ze względu na problemy finansowe zmusza się do tworzenia sztuki niskich lotów. Zaletą przedstawienie jest niewątpliwie poruszana przez niego problematyka – ukazuje w satyryczny sposób nasze codzienne życie.
Ważną rolę w spektaklu odgrywa praca świateł, które w odpowiednich momentach podkreślały groteskowość ukazanych sytuacji i ich nierealność. Wspomnieć trzeba również o kostiumach. Grały one dużą rolę w ukazaniu bohaterów klasycznych dramatów - oddawały realia, w jakich toczyła się akcja prezentowanych dzieł. Nie można również pominąć bardzo dobrej gry aktorskiej. Widzieliśmy młodych aktorów, którzy poziomem z pewnością dorównują swoim starszym kolegom po fachu.
Uważam, że spektakl był rewelacyjny ze względu na tematykę, która trafia do młodego, współczesnego widza. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie znalazłyby w przedstawieniu czegoś dla siebie.
Mateusz Perzanowski, uczeń klasy IIIGci