W ramach Dni Kultury Krajów Obcojęzycznych nauczyciele języków obcych naszej szkoły postanowili przybliżyć uczniom związane z Bożym Narodzeniem zwyczaje kultywowane w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Rosji.
W tygodniu poprzedzającym święta (14-18.12.2015r.) uczniowie mieli okazję zobaczyć jasełka w języku niemieckim, a także posłuchać kolęd w tym języku oraz w języku Szekspira. Korytarze zapełniły prezentacje, wśród których znajdowały się m.in. listy pisane do Świętego Mikołaja przez dzieci ze szkoły podstawowej, a także karty świąteczne wykonane przez starszych uczniów. Nasi wychowankowie mogli też przyswoić sobie słownictwo związane ze Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ na tablicach, wyeksponowanych w holu szkoły, znajdowały się ilustracje przedstawiające różne symbole świąt , które były podpisane w trzech językach. Na korytarzu pojawiła się ponadto makieta pokoju z kominkiem i wiszącymi skarpetami na prezenty. Wnętrze zdawało się tylko czekać na nadejście brzuchatego jegomościa w czerwonym stroju. Mogliśmy też podziwiać kalendarze adwentowe, które uczniowie przygotowali pod kierownictwem nauczycielek języka niemieckiego. Wśród prac znalazł się tam m.in. smakowity kalendarz wykonany z czekoladowych cukierków.
Uczniowie gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne, które dotyczyły zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Ich koledzy i koleżanki z zaciekawieniem oglądali efekty tej pracy przy dźwiękach kolęd i świątecznych piosenek.
Część uczniów mogła także pochwalić się swoimi talentami, recytując poezję w języku angielskim, niemieckim lub rosyjskim podczas Poranka Poezji Europejskiej.
Podczas tego tygodnia nasi podopieczni mogli dostrzec podobieństwa i różnice w kulturze i zwyczajach krajów, których języków uczymy się na lekcjach, a także poprzez śpiew, poezję czy inscenizacje pogłębić swoją wiedzę i umiejętności językowe.
B.Niewińska