Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Edukacja wczesnoszkolna

 Popołudnie z mamusią i tatusiem

Maj i czerwiec to czas, w którym dziękujemy naszym mamusiom i tatusiom za trud wychowania, za ich miłość i cierpliwość. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom, uczniowie klasy I C przygotowali część artystyczną  pt. „Popołudnie z mamusią i tatusiem” dedykowaną rodzicom. Nie zabrakło wierszy, piosenek, gry na instrumentach. W prezencie dla rodziców przedstawiono również scenki teatralne dotyczące szkolnego życia. Na zakończenie rodzice wysłuchali nietypowej prognozy pogody mówiącej o tym, że wkrótce w Augustowie spadnie ulewny deszcz serc. Młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa od swoich rodziców i worek słodkości.

Anna Beata Karpińska

 

Wycieczka do Gołdapi

12.06.2019r. uczniowie klas IIc i IId wybrali się na wycieczkę do Gołdapi i jej okolic.

W tak upalny dzień wszyscy uczestnicy wycieczki delektowali się deserem lodowym w unikalnej kawiarni obrotowej, podziwiając ze szczytu Pięknej Góry krajobraz Puszczy Romnickiej.

Wielką frajdą było również  pływanie i niesamowita jazda  amfibią oraz samochodami terenowymi na terenie zoo safari. Z bliska dzieci mogły oglądać stada danieli, saren i jeleni, w tym także ich azjatyckich kuzynów - marali, oraz tarpany, konie Przewalskiego, zebry, dzikie owce arui, muflony, jaki, strusie, pawie, dziki i świniodziki. Niektóre, mniej płochliwe zwierzęta, mogły pogłaskać, a nawet  nakarmić. Odwiedziliśmy również zabytkową Wieżę Ciśnień, a na jej szczycie przeuroczą kawiarenkę. Z widokowych tarasów wieży podziwialiśmy piękny widok na miasto oraz otaczające je lasy i wzgórza.

Kolejną atrakcją było korzystanie z naturalnych inhalacji Tężni Solankowych oraz picie wód mineralnych i leczniczych w Parku Zdrojowym.

Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i z mnóstwem pamiątek wróciliśmy do naszego królewskiego miasta.

 Iwona Czaja i Urszula Kozakiewicz

 

 

Wycieczka do Ełku

3 czerwca 2019 roku uczniowie klas III a i I a pojechali  na wycieczkę do Ełku. Pierwszą atrakcją były warsztaty w Ełckim Centrum Kultury „Mały Einstein”, w czasie których dzieci zgłębiły zagadnienie „grawitacji”. Budowały rozmaite obiekty i sprawdzały, jaki wpływ na nie ma przyciąganie.

Następnie dzieci powędrowały do cukierni Ciuciu Caffe. Tu nauczyły się przygotowywać kolorowe lizaki. Po wyrobieniu słodkiej masy, każde dziecko formowało słodycze według wymyślonego przez siebie kształtu. Powstawały więc ślimaczki, serduszka, kółka, trójkąciki, kule itp. Własnoręcznie zrobione lizaki dzieci zabrały ze sobą.

Później uczniowie pojechali do Papugarni  „Mazurskie tropiki”. Każde dziecko mogło dotknąć egzotycznych papug, podziwiać z bliska barwne pióra, budowę dzioba, nakarmić, potrzymać papugi na ramieniu, na dłoni lub na głowie. Niektórzy próbowali z papugami „dyskutować”.

Uczniowie byli też zaciekawieni eksponatami w Muzeum Kolejnictwa. Podczas spaceru dzieci obejrzały stare parowozy, lokomotywy spalinowe, wagony osobowe, pruski wagon pocztowy, wagon kolejowy straży pożarnej, ręczne drezyny oraz pług odśnieżny.

Wyjazd do Ełku był niezwykle udany.

Barbara Folejewska,
Monika Dobrowolska


 

Deutsch ist super!

23 maja odbył się w naszej szkole konkurs „Deutsch ist super”, skierowany był on do uczniów objętych innowacją pedagogiczną z języka niemieckiego w klasach I-III. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test, który sprawdzał ich wiedzę (zagadnienia obejmowały umiejętności, wiadomości które posiedli od klasy I i II). Test nie był łatwy ani krótki bowiem, sprawdzał umiejętności czytania, pisania, czytania ze zrozumieniem, bardzo dokładnie sprawdził znajomość poznanego słownictwa i umiejętność reagowania w danych sytuacjach. Mimo to nasi uczniowie nie poddawali się zwłaszcza, że było o co rywalizować. W tym roku czekały na zwycięzców bardzo cenne nagrody, które były „łakomym kąskiem”. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że bardzo ciężko będzie wytypować tych „najlepszych z najlepszych”. W rezultacie postanowiono przyznać trzy miejsca i wyróżnienie. Nagrody zostały wręczone 30 maja i na pewno przydadzą się naszym uczniom w nauce, jak też podczas przerwy wakacyjnej.

I miejsce : Julian Krzysztof Tomaszewski
II miejsce: Maja Kaczyńska
III miejsce: Miłosz Gniedziejko

Nagrody zostały ufundowane przez Ambasadę Niemiecką. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

 Urszula Kuczyńska

  

Konkurs ortograficzny dla klas III

17 maja 2019 roku odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla klas III szkoły podstawowej zorganizowany przez panie: Barbarę Folejewską i Urszulę Kuczyńską. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu ortografii języka polskiego, rozwijanie uzdolnień ortograficznych uczniów, wdrażanie do przestrzegania zasad „zdrowej rywalizacji”.

Każdą klasę reprezentowało czworo dzieci. Uczniowie napisali dyktando przygotowane przez nauczyciela polonistę, panią Annę Liszewską.

Oto wyniki:

I miejsce – Wiktoria Wąsowicz – kl. III bi
II miejsce – Zofia Czerwińska – kl. III a
III miejsce – Julia Dubrow – kl. III a

Laureatki szkolnego konkursu wzięły udział w XXV Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Klas III zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Augustowie, który odbył się 30 maja 2019 roku.

Wiktoria Wąsowicz zajęła III miejsce. Gratulacje!

Barbara Folejewska, Urszula Kuczyńska

 

Z matematyką za pan brat

21 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 3 już po raz XX zorganizowano Szkolny Konkurs Matematyczny klas III „Mistrz zadań tekstowych”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas trzecich.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci, stwarzanie im możliwości sprawdzenia i porównania swoich umiejętności matematycznych z innymi.

Uczestnicy konkursu spisali się wspaniale, wytężali swoje matematyczne umysły bardzo się starali.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wyłoniła mistrzów zadań tekstowych.

Laureatami konkursu zostali:

Maciej Kuczwalski– I miejsce
Piotr Sołtys – I miejsce
Miłosz Tomkiewicz – II miejsce
Kamil Wysocki – III miejsce

Każdy młody matematyk otrzymał upominki rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w przyszłym roku na konkursach nie tylko matematycznych.

Organizatorki konkursu
Ewa Smoczek, Anna Karpińska i Alicja Kulik

 

 

Teatrzyk „Piotruś Pan i piraci”

 30 kwietnia 2019 roku uczniowie klas I – III obejrzeli w kinie „Iskra” spektakl „Piotruś Pan i piraci”. Przedstawienie przygotował Katolicki Teatr Edukacji. Była to kolejna „lekcja” magii, profesjonalnego aktorstwa, atrakcyjnych efektów specjalnych. Dzieci, przenosząc się do krainy Nibylandii, śledziły uważnie przygody Piotrusia Pana, Wendy i kapitana Haka. Spontanicznie reagowały na wszystko, co działo się na scenie. Widowisko dostarczyło wielu wrażeń.

 Barbara Folejewska

 

Pysznie, zdrowo, kolorowo i egzotycznie

Dnia 20 marca uczniowie z klasy IIb wyruszyli na wycieczkę do Ełku. Tym razem nasze dzieciaczki podczas wyprawy miały za zadanie wykazać się również umiejętnościami kulinarnymi, a dokładniej ujmując –cukierniczymi. Pierwsze kroki po dotarciu na miejsce skierowaliśmy do Manufaktury Lizaków- „Deser i Kafka”, aby poznać tajniki przygotowywania kolorowych lizaków i cukierków. Po przekroczeniu już progu cukierni przywitał nas rozkoszny zapach unoszący się w powietrzu. Momentalnie uśmiech zawitał na naszych twarzach.  W środku czekały na nas półki pełne słodyczy, ciast: truskawkowych, borówkowych, malinowych, czekoladowych. Dzieci miały chwilkę aby oswoić się z tym magicznym „słodkim” miejscem, nacieszyć swoje oczy radością i szczęściem. W tym czasie pracownicy przygotowywali się do prezentacji. Receptura jest wprawdzie tajemnicą ale procedura na tyle prosta, że: „nawet dziecko da radę" jak zapewnili nas gospodarze samodzielnie je wykonać. Oczywiście wszystkie składniki były bez konserwantów i innych ulepszaczy. Zdrowo, smacznie, kolorowo- dodatkowo przepysznie.

Gdy cukier był już dokładnie rozgrzany warsztaty ruszyły pełną parą. Najpierw dodano aromat -„truskawkowy", następnie barwnik (naturalny) czerwony, a po chwili można było kręcić lizaki. Ale zanim to nastąpiło nasi mali eksperci próbowali kolorowej masy by sprawdzić czy proporcje składników zgadzają się. Spod rąk cukierników wychodziły przepiękne kolorowe lizaki o różnych kształtach: serca, kwiatuszki, świderki i inne cukierkowe zakrętasy. Podczas warsztatów dzieci zadawały konkretne pytania związane z pracą cukiernika, jak też w jaki sposób i z jakich składników produkowane są lizaki. Nasz mistrz cukiernictwa odpowiadał z uśmiechem na twarzy na każde zadane pytanie, często też ze szczyptą humoru. Wiemy też, że najważniejszy składnik to „miłość- do tego co robimy”. Tego tu nie może zabraknąć.

Po udanej prezentacji każdy uczestnik wycieczki samodzielnie wykonał swojego „niesamowitego, jedynego w swoim rodzaju” lizaka. Każdy uczeń odegrał rolę cukiernika. Następnie dzieciaczki otrzymały upominki w postaci kolorowych, cieplutkich lizaków. Dzieci pięknie podziękowały cukiernikom i ruszyły w drogę, spotkać nową przygodę- Papugarnia już na nas czekała. Po dotarciu na miejsce uczniowie mieli możliwość w egzotycznej scenerii podziwiać papugi z różnych stron świata. Poznały tu różne gatunki tych niezwykłych ptaków. Mogły je dotknąć, pogłaskać, a nawet własnoręczne nakarmić. Okazało się, że papugi to nie tylko towarzyskie, ale przede wszystkim bardzo ciekawskie ptaki. Świetnym przedmiotem do zabawy okazały się dla nich części naszej garderoby - sznurki w kapturach czy suwaki od zamków, guziki a nawet nasze włosy. Papugi bez problemu podlatywały do nas i gościły się na naszych rękach, ramionach, głowie a nawet plecach.

 Nasza wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę, dodatkowo podczas wycieczki nauczyciel komunikował się z dziećmi w języku niemieckim. Chodziło o to aby dzieci zrozumiały, iż tym językiem mogą posługiwać się również poza murami szkoły. Przypominam, iż uczniowie nasi od klasy pierwszej mają możliwość nauki języka niemieckiego, a nauka to też zabawa.

Ta wycieczka była niesamowita, pełna kolorów i pysznych smaków. Dzieci świetnie się bawiły, przeżyły niesamowitą przygodę, której nie zapomną przez długi czas.

Urszula Kuczyńska, Elżbieta Dębska


 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Piękne są nasze barwy ojczyste”

 W listopadzie 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Piękne są nasze barwy ojczyste” zorganizowanym przez Świetlicę przy Szkole Podstawowej nr 49 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej, rozbudzanie wyobraźni, prezentacja różnych technik plastycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Tematyka prac plastycznych dotyczyła Święta Niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości.

 Uczniowie naszej szkoły wykonali wiele ciekawych prac. Kilka z nich zostało nagrodzonych. Dzieci otrzymały piękne dyplomy i sympatyczne nagrody.

Laureatami konkursu zostali: 

Maciej Dygdała, kl. II b
Aleksander Schlebusch, kl. II b
Piotr Wilczewski, kl. II b
Jan Kosna, kl. II b
Kacper Bochenek, kl. III a
Michalina Smoczek, kl. II d
Patrycja Grochowska, kl. II d

Gratulujemy sukcesu!

 Barbara Folejewska, Urszula Kuczyńska

 

Teatrzyk „Pocahontas, indiańska księżniczka”

18 grudnia 2018 roku klasy młodsze obejrzały przedstawienie „Pocahontas, indiańska księżniczka”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

Młodzi widzowie z zapartym tchem śledzili niesamowite perypetie indiańskiej dziewczyny i jej przyjaciół.

Choć główna bohaterka nie nosiła złotej sukni, atłasowych trzewików, korony na głowie, to była najprawdziwszą księżniczką, której dobre serce, wrażliwość docenili jej towarzysze. Spektakl udowodnił, że uczciwość i odwaga pomagają pokonać zło i osiągnąć szczęście i pokój.

Kostiumy, scenografia, muzyka, barwne dialogi dostarczyły wielu wzruszeń i potwierdziły, że teatr jest miejscem magicznym.

Barbara Folejewska


Akcja „Z Sercem na Dłoni 2018”

20 grudnia, tak jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie (klasa II b- bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej, Ib oraz kl.VIII ei) o godzinie 9.00 wyruszyli na akcję „Z Sercem na Dłoni” na ulice naszego pięknego miasta Augustowa. Mimo bardzo mroźnej pogody serca nasze były bardzo gorące, a na twarzach widniały szczere uśmiechy, w oczach igrały iskierki gotowe do działania i podbicia serc naszych kochanych mieszkańców miasta. Aura, która nas otaczała dawała oznaki zbliżających się świąt. Wokół śnieg, odczuwalny mróz, zabiegani mieszkańcy i my Małe Mikołajki- to był niesamowity widok. Do tej akcji, jak co roku, włącza się cała społeczność szkoły. Uczniowie samodzielnie wykonują pocztówki, a następnie wspólnie z nimi przygotowujemy je dla Naszych mieszkańców. Podczas tych przygotowań padają różne pytania, czy to ma sens?, co zrobimy jak ktoś nie przyjmie od nas podarku? Dzieci muszą zrozumieć, że takie sytuacje mogą się zdarzyć, należy je do tego przygotować, ale nie możemy też ich zniechęcać w możliwości niesienia dobra. Akcja ta uczy nas wiele i co roku jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. My jako pedagodzy, „drudzy rodzice”, musimy wpajać te najważniejsze zasady życia. Musimy odnaleźć w sobie i w dzieciach sens dawania czegoś za ten jeden miły gest, jakim jest uśmiech. Niestety coraz rzadziej uśmiech widnieje na naszych twarzach. Coraz częściej słyszy się, że nie mamy czasu na nic, co z reguły odbija się na naszych rodzinach. Czasem taki szczery, bezinteresowny uśmiech, kosztuje nas tak wiele, miłe słowo wypowiedziane do obcej osoby, wzbudza w nas niepewność. Ta akcja daje nam chwilę między innymi na zastanowienie się nad sobą. Dziś pogoń za pieniądzem, brak czasu sprawia, że stajemy się samotni, nieufni. My, Małe Mikołajki w ten jeden magiczny dzień chcemy to zmienić. Ta akcja zmienia też nas, osoby, które się w nią angażują, to nie tylko działa w jedną stronę. Dzięki Wam przeżywamy to wspólnie. W ten tak piękny dzień, jedyny w roku, kiedy to wychodzimy na ulice naszego miasta z tak szczytnym celem  (z otwartymi serduszkami) chcemy sprawić, aby ten, kto nas spotka, nie odczuwał samotności i smutku. Ta akcja to taki mały podarek od nas, promyczek nadziei, lecz ten płomyczek może zdziałać bardzo wiele. Nie jest ważne dla nas czy osoba jest młoda, czy też starsza, jak ubrana, jaki ma samochód, czy też kim jest. Każdy, kogo spotkaliśmy, otrzymał od nas tę namiastkę szczęścia, którą chcieliśmy sprezentować. To sprawiło, że nikt nikogo nie oceniał, każdy kto nas spotkał otrzymywał od nas malutki, prezencik w formie: pocztówki, życzeń, naszego szczerego uśmiechu. Jak co roku akcja wywołała łzy szczęścia, ale też wiele uśmiechów na twarzach naszych mieszkańców. Smutne jest to, że coraz trudniej jest nam uwierzyć, że coś można zrobić bezinteresownie. Niektórzy oczywiście niedowierzali, dopytywali się parokrotnie ile muszą zapłacić za pocztówkę. Byli też i tacy, co ze łzami w oczach stwierdzili, że są to i będą jedyne życzenia świąteczne, które otrzymają. Zazwyczaj były to osoby samotne, nie mające już rodzin z różnych przyczyn. Łzy szczęścia, szczery uśmiech, radosny śmiech- tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Tak niewiele potrzeba aby w drugim człowieku na powrót rozkwitła nadzieja i wiara w drugiego człowieka. Poprzez tą akcję chcemy przekazać wszystkim, że tak naprawdę jesteśmy jedną wielką augustowską rodziną. Rodzina o siebie dba i pamięta, tak jak my co roku o naszych mieszkańcach. Nasza pamięć jest jednak uzależniona od jednego małego gestu „UŚMIECHU”. Ten jeden uśmiech sprawia, że widzimy sens naszych działań i ponownie wyruszamy na ulice naszego kochanego miasta. Nie oczekujemy prezentów, pieniędzy tylko szczerego z głębi serca uśmiechu.

Nasze kochane dzieci były wspaniałe. Podczas rozdawania pocztówek dzwoniły dzwoneczkiem Św. Mikołaja, chętnie śpiewały kolędy i to nie tylko w języku polskim, ale również w języku niemieckim (jako klasa bilingwalna nie sprawiało im to problemów), machały do przejezdnych, co oczywiście wzbudzało zaciekawienie, zachwyt przechodniów. Mieszkańcy Augustowa z uśmiechem na twarzy przypatrywali się grupce małych Mikołajków, które dźwigały wór wypełniony po brzegi pocztówkami. Momentami pstrykali nam zdjęcia co sprawiało nam wielką przyjemność. Może choć na chwilę postanowili zachować, utrwalić ten magiczny moment. Nasze wyjścia na ulice miasta są naprawdę magiczne, dużo w nas ciepła, radości i szczerości co jest przez innych zauważane.

Niektórzy Augustowianie już nas znają, co nas bardzo cieszy. Miłe jest to, że przechodząc ulicami naszego, pięknego miasta, dało się wyczuć, że ludzie chcą otrzymać od nas ten podarunek. Sami się zatrzymywali, zwalniali kroku, aby choć chwilę z nami postać, dowiedzieć się, co robimy lub pytali, co też u nas słychać. Niektórzy nawet powiedzieli, że czekali na nas i bardzo chcą otrzymać od nas pocztówkę.

Życzenia złożyliśmy również  Panu Burmistrzowi Augustowa, pracownikom Wydziału Edukacji, nasze mikołajki zawitały również do Sądu i Wydziału Edukacji, Banku , MDK, Przychodni, Apteki.

Jesteśmy dumni, że nasi mieszkańcy nie zawiedli nas i możemy stwierdzić, że jesteśmy miastem uśmiechniętym mimo wielu trudów potrafimy odnaleźć w sobie radość, miłość, magię zbliżających się świąt oraz wiarę na w lepszą przyszłość pełną szczerości.

Za rok znów nas zobaczycie! Przygotujcie więc - UŚMIECH!

Inicjatorem i organizatorem akcji jest  p. Urszula Kuczyńska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i języka niemieckiego. Współorganizatorzy: p. Elżbieta Kierklo –pedagog wspierający, p. Ewa Szyper- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, p. E. Dębska- psycholog szkolny.

Dziękujemy bardzo Dyrekcji, bez której ta akcja nie udałaby się, wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, nauczycielom pracującym w świetlicy szkolnej, nauczycielom klas IV-VI i III gimnazjum.

 

Urszula Kuczyńska
Ewa Szyper
Elżbieta Kierklo
Elżbieta Dębska

Gwiazdkowe sukcesy

 14 grudnia w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Augustowie odbył się XXVII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Gwiazdkowe Harce”. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem „Las pełen tajemnic”. Dzieci miały za zadanie wyrecytować dwa wiersze. Jeden związany z tematem przewodnim konkursu oraz drugi o tematyce świątecznej lub zimowej.

Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klas I – III.

Jesteśmy z nich dumni, bo recytowali wiersze rewelacyjnie, o czym świadczą zdobyte nagrody.

Kamil Szleszyński z klasy I a zajął drugie miejsce!
Julia Bajkowska z klasy III a otrzymała wyróżnienie

Składamy także podziękowania wychowawcom za zaangażowanie w przygotowaniu uczniów do konkursu: Ewie Gulan, Barbarze Folejewskiej, Krystynie Wierzbickiej i Alicji Kulik.

Konkursowi recytatorskiemu towarzyszył konkurs plastyczny. Wyróżniono i nagrodzono prace następujących uczniów:

Aleksandra Gołaszewska, klasa Ib - wych. Ewa Szyper
Michalina Smoczek, klasa IId – wych. Urszula Kozakiewicz
Karolina Mickiewicz, klasa IIc – wych. Iwona Czaja
Julia Bajkowska, klasa IIIa – wych. Barbara Folejewska

 

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

 Alicja Kulik i Krystyna Wierzbicka

 


Pierwszaki z kolędą w Suwałkach.

 Panie i Panowie! Koleżanki i Koledzy! Kolędowanie rozpoczęte!

11 grudnia 2018 roku wyruszyliśmy w niedługą, ale pierwszą wspólną podróż! W dodatku bez rodziców... Wszystko za sprawą zaproszenia ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach na XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych "Wśród nocnej ciszy", które z oczywistych powodów przyjęliśmy. Tylko niektóre nich to: możliwość zaprezentowania się na prawdziwej, wielkiej scenie w blasku reflektorów, przed mikrofonami, kamerami... Bardzo nęcące...

Przyznajemy, niezbyt skromnie, że wypadliśmy świetnie, a przynajmniej nam się podobało. Śpiewaliśmy "Piosenkę o Mikołaju". Jednocześnie przyznajemy, że konkurencja nie śpi. Oprócz tradycyjnych kolęd inni wykonawcy prezentowali same nowe świąteczne piosenki. Niektóre spodobały się nam tak bardzo, że postanowiliśmy się ich nauczyć.

W przyszłym roku też jedziemy żeby reprezentować naszą szkołę i miasto, bo byliśmy jedynymi przedstawicielami Augustowa. Na koniec drobiazg-przywieźliśmy reklamówkę prezentów!

Osoby, które chcą obejrzeć fotorelację z tego wyjazdu mogą to zrobić na Facebooku Integracja w Trojce. Bardzo zapraszamy!

Klasa I ei

 

Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III  „Gwiazdkowe Harce”

30 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III „GWIAZDKOWE HARCE” pod hasłem „Las pełen tajemnic”. Wzięło w nim udział 18 uczestników. Pani dyrektor Bożena Huszcza przywitała uczestników, pochwaliła ich za wytrwałą pracę i ogromny wysiłek, jaki włożyli, by wystąpić na szkolnej scenie. Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani i zaprezentowali się wspaniale. Swój pierwszy występ z ogromną tremą przeżywali uczniowie klas pierwszych. Poradzili sobie znakomicie!

Jury po wnikliwych obradach przyznało I, II i III miejsce w poszczególnych grupach wiekowych. Uczestnicy konkursu nagradzani byli przez publiczność gromkimi brawami. Otrzymali także nagrody książkowe, dyplomy oraz drobne upominki. Na pamiątkowym zdjęciu finalistów widać wielką radość i satysfakcję z występu.

 

Oto laureaci konkursu:

w kategorii klas pierwszych

I miejsce - Kamil Szleszyński  kl. I a - wych. E. Gulan

- Patrycja Sztukowska  kl. I d - wych. K. Wierzbicka

II miejsce - Gabriela Markowska kl. I c - wych. A. Karpińska

III miejsce - Natalia Dadura kl. I b - wych. E. Szyper

 

w kategorii klas drugich i trzecich

I miejsce - Julia Bajkowska kl. III a - wych. B. Folejewska

- Mateusz Rymarczyk kl. IIa - wych. A. Kulik

II miejsce - Paulina Pomichter kl. II c - wych. I. Czaja

III miejsce - Gabriela Karp kl. II d - wych. U. Kozakiewicz

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę na XXVII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim GWIAZDKOWE HARCE w dniu 14 grudnia 2018r. o godz. 9.00 w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Augustowie.

Organizatorzy konkursu: K. Wierzbicka, A. Kulik, E. Gulan

 

Wycieczka do Białegostoku

23 listopada 2018 roku klasy II b i III a pojechały na wycieczkę autokarową do Białegostoku, aby obejrzeć spektakl pt. „Teatr cieni Panny Ofelii” w Białostockim Teatrze Lalek. Była to przepiękna, wzruszająca opowieść o delikatnej, skromnej bohaterce, która miała wielkie serce, otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują przyjaciół. Ofelia stworzyła w małym mieszkanku swój własny świat, czytała wiele książek, piła herbatkę i dyskutowała z niezwykłymi współlokatorami - cieniami. Pomimo przykrości, jakie przynosiło jej życie, aż do końca zachowała pogodę ducha.

Młodzi widzowie oczarowani byli przedstawieniem.

Później dzieci uczestniczyły  w zajęciach pt. „Robotyka dla Juniora” w Centrum Kreatywności Bricks 4 Kidz. Uczniowie budowali z klocków lego modele, które samodzielnie wprawili w ruch. Dzieci z klasy II b wykonały karuzele, a z klasy III a – węże. Do budowy wykorzystały specjalne zestawy klocków oparte o Lego® Technics. Miały też czas na spontaniczne konstrukcje. Zabawa była wyśmienita.

Barbara Folejewska, Urszula Kuczyńska

Konkurs plastyczny „Znam patrona naszej szkoły”

W miesiącu listopadzie 2018r. odbył się  konkurs plastyczny  pt. „Znam patrona naszej szkoły”.  Do udziału w nim zaprosiliśmy  uczniów klas  I-III naszej szkoły.

Głównymi celami konkursu było przybliżenie uczniom wiedzy o 1 Pułku Ułanów Krechowieckich – patronie naszej szkoły oraz zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności.

W konkursie wzięło udział 118 uczniów. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi.

Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i nakład włożonej pracy.

Laureatami konkursu zostali :

I miejsca

Maja Bochenek, kl. I b
Gabriela Markowska, kl. I c
Zuzanna Bielenica, kl. II c
Karolina Michniewicz, kl. II c

II miejsca

Maja Purwin, kl. I b
Barbara Zajko, kl. II c
Aleksandra Gałażyn, kl. II c
Bartosz Leszczyński, kl. II c

III miejsca

Ewa Giedrojć, kl. I b
Lena Juchniewicz, kl. I c
Wiktoria Jarmoszko, kl. II c
Julia Bajkowska, kl. III a

wyróżnienia

Aleksandra Gołaszewska, kl. I b
Weronika Jaworowska, kl. II d
Kuba Rajkowski, kl. III a

Laureaci konkursu otrzymali upominki rzeczowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wyróżnione prace można obejrzeć na gazetce w holu szkoły.

 Organizatorzy: Barbara Folejewska, Iwona Czaja,  Ewa Szyper

 

 

Konkurs plastyczny „Kraina jezior i ryb – miejsce jak z bajki”

W październiku uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie plastycznym „Kraina jezior i ryb – miejsce jak z bajki” zorganizowanym przez Samorząd Województwa Podlaskiego. Główną ideą konkursu było pokazanie korzyści płynących z wykorzystania środków unijnych na rzecz poprawienia wizerunku obszarów zależnych od rybactwa, polepszenia komfortu oraz jakości życia na terenach gmin położonych na obszarze działania Lokalnej Grupy Rybackiej „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”. Pracę należało wykonać dowolną techniką plastyczną.

W naszej szkole wykonania pracy plastycznej o tej tematyce podjęło się 82 dzieci. Cztery prace, zgodnie z regulaminem, przeszły do etapu wojewódzkiego.

Laureatką w kategorii klas I – III została uczennica klasy III a – Julia Bajkowska.

Gratulujemy Julii umiejętności plastycznych, wyobraźni i kreatywności myślenia.

Barbara Folejewska

 

 

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

W dniach 8 i 31 października odbyły się w naszej szkole spotkania uczniów klas I - III z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.

Podczas tych spotkań dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Szeroko został poruszony temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Szczególny nacisk policjanci położyli na właściwe, bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, przepisy dotyczące jazdy rowerem oraz konieczność noszenia odblasków na drodze. Pojawił się również temat zachowania się w przypadku kontaktu z nieznajomym, ze zwierzętami oraz podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Policjanci zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Pani policjant uczuliła także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. 

Dzieci odpowiadały na zadawane przez policjantów pytania. Wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajomością znaków drogowych, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Utrwaliły znajomość numerów telefonów alarmowych.

W celu utrwalenia zasad bezpieczeństwa policjanci zaprezentowali uczniom dwa filmy edukacyjne: „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Włącz ostrożność”.

Spotkania były interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce.

Zofia Elżbieta Walicka
Barbara Folejewska
Alicja Kulik

  

  

   
© ZSS Augustów