Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Edukacja wczesnoszkolna

Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I - III „Gwiazdkowe Harce”

4 grudnia 2019r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III „GWIAZDKOWE HARCE” pod hasłem „Usypianki - rozśmieszanki”. Wzięło w nim udział 25 uczestników. Pani dyrektor Bożena Huszcza przywitała uczestników, pochwaliła ich za wytrwałą pracę i ogromny wysiłek, jaki włożyli, by wystąpić na szkolnej scenie. Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonal przygotowani i zaprezentowali się wspaniale. 

Jury po wnikliwych obradach przyznało I, II i III miejsce w dwóch kategoriach. Uczestnicy konkursu nagradzani byli przez publiczność gromkimi brawami. Otrzymali także nagrody książkowe, dyplomy oraz drobne upominki.

 Oto laureaci konkursu:

w kategorii klas pierwszych

  • I miejsce - Błażej Bujnowski  kl. I c; wych. E. Szyper
  • II miejsce - Hanna Urbanowicz  kl. I d; wych. B. Tomczuk - Pugacz
  • III miejsce - Jakub Brozio kl. I a; wych. E. Piekarska

w kategorii klas drugich i trzecich

  • I miejsce - Mateusz Rymarczyk kl. IIIa; wych. A. Kulik
  • II miejsce - Kamil Szleszyński kl. II a; wych. E. Walicka
  • III miejsce - Patrycja Sztukowska kl. II d; wych. K. Wierzbicka

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim GWIAZDKOWE HARCE w dniu 13 grudnia 2019 r. o godz. 9.00 w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Augustowie.

Organizatorzy konkursu: K. Wierzbicka, A. Kulik

 

Podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja w Kętrzynie

Pod koniec listopada uczniowie klasy 3d wybrali się na wycieczkę do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Po drodze odwiedzili Papugarnię Mazurskie Tropiki w Ełku, gdzie podziwiali różnorakie gatunki papug. Jedne były malutkie, a drugie bardzo duże, niektóre nawet rozmawiały. Każda z nich miała w sobie coś wyjątkowego. Wszystkie papugi zachwyciły je swoimi pięknymi barwami. Ku zdziwieniu dzieci, te wyjątkowe zwierzątka wcale się ich nie bały, nie uciekały, wręcz przeciwnie siadały na głowach, na ramieniu. Dzieci mogły brać je na ręce i karmić. Po dotarciu do Kętrzyna, uczniowie udali się w podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja, po której oprowadzał ich elf. Dzięki niemu mogli bawić się do woli świątecznymi rekwizytami w bożonarodzeniowej scenerii oraz oglądać pokaz tradycyjnego dmuchania ozdób ze szkła i dekorowania ich. Mogli też sami wydmuchać bombki i udekorować je według własnego pomysłu dla wszystkich członków rodziny jako prezent mikołajkowy. Na wszystkich uczestników wycieczki czekały świąteczne kartki, gdzie można było napisać swoje „zamówienia” do Mikołaja i wysyłać specjalną Pocztą Świętego Mikołaja. Na zakończenie elf pokazał dzieciom przepiękną bożonarodzeniową galerię szklanych  wyrobów powstałych w okresie 20 lat istnienia Firmy Doroszko. Można też było zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne w zakładowym sklepiku.

 Urszula Kozakiewicz

 

Konkurs plastyczny „Znam patrona naszej szkoły”

W październiku 2019 roku odbył się szkolny konkurs plastyczny „Znam patrona naszej szkoły”. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom wiedzy o 1 Pułku Ułanów Krechowieckich – patronie naszej szkoły, rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej oraz  zaprezentowanie różnych technik plastycznych.

Trud wykonania prac podjęło 156 dzieci. Wszystkie rysunki były ciekawe i pomysłowe. Powołana komisja w składzie: M.Marciniewska, M. Kiewlak, S. Hanysz-Prawdzik  nagrodziła następujących uczniów:

Klasy I
1 miejsce: Julia Mazur, kl. I b (B. Folejewska)
2 miejsce: Hanna Urbanowicz, kl. I d (B. Tomczuk-Pugacz)
3 miejsce: Kinga Rułkowska, kl. I b (B. Folejewska)
wyróżnienie: Blanka Boniszewska, kl. I b (B. Folejewska)

Klasy II
1 miejsce: Julia Świetlicka, kl. II c (A. Karpińska)
2 miejsce: Ewa Giedrojć, kl. II b (E. Szyper)
3 miejsce: Michał Paszkowski, kl. II c (A. Karpińska)

Klasy III
1 miejsce: Mateusz Jefimow, kl. III b (U. Kuczyńska)
2 miejsce: Aleksandra Arszyło, kl. III d (U. Kozakiewicz)
3 miejsce: Izabela Mazur, kl. III c (I. Czaja)

Najpiękniejsze prace wyeksponowano na wystawie w holu szkoły. Dzieci otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. 

Wszystkim uczniom, nauczycielkom, rodzicom składamy podziękowania za wysiłek.

Organizatorzy: Iwona Czaja, Barbara Folejewska, Ewa Szyper  

 

 

 Lekcja przyrody w lesie

Korzystając z ładnej pogody, w czwartek 23 października 2019 r., uczniowie klasy  2B i 3 D  wybrali się na pieszą  wycieczkę do lasu. Uczniowie podziwiali piękno przyrody w jesiennej szacie. Rozpoznawali piętra lasu. Zorganizowane zostało również ognisko. Samodzielne upieczenie kiełbasek  dostarczyło wiele radości zwłaszcza młodszym uczestnikom zabawy. Po zjedzonym posiłku dzieci korzystały z uroków jesiennej aury. Wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do integracji młodszych i starszych dzieci.

Urszula Kozakiewicz, Ewa Szyper

 

Informatyka dla smyka

Nasza szkoła stwarza świetne warunki dla uczniów kl. I-III do nabywania umiejętności wykorzystywania komputera  w dzisiejszym świecie. Dzieci poznają komputer jako praktyczne narzędzie umożliwiające rozwiązywanie różnych zadań w formie edukacyjnej zabawy. Wielkim atutem jest to, iż treści zajęć komputerowych skorelowane są z treściami edukacji wczesnoszkolnej.

Uczniowie  uczestniczą w zajęciach komputerowych w doskonale wyposażonych pracowniach i traktują komputer jako praktyczne narzędzie wspomagające czytanie, pisanie, tworzenie tekstów, wykonywanie rysunków, wyszukiwanie informacji. Na takich zajęciach rozwijają swoją aktywność twórczą, zainteresowania i rozbudzają ciekawość poznawczą. Kształtują właściwe postawy i prawidłowe nawyki w zakresie korzystania z komputera. Uświadamiani są również o możliwych zagrożeniach.

Dzieci z kl. II C z niecierpliwością czekają na kolejne lekcje informatyki.

 Anna Beata Karpińska

 

Wycieczka do Mazurskiego Safari

1 października 2019 r. uczniowie z klasy II b i II c pojechali na wycieczkę do Zoo Safari leżącego w województwie warmińsko-mazurskim.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili ponad 100 hektarowy teren, na którym żyje około 160 gatunków różnych zwierząt. Uczniowie poruszali się specjalnie dostosowanymi autami terenowymi. Mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień dziki, daniele, jelenie europejskie i mandżurskie, konie, tarpany, osły, kozy i lamy. Wielką radością był bliski kontakt z nimi- głaskanie, karmienie, podziwianie wyglądu. Zwierzęta podchodziły do naszych pojazdów, jadły ziarna z rąk dzieci i pracowników zoo. Zwiedzanie tego miejsca było ciekawą lekcją przyrody.

Następnie mali podróżnicy udali się do Ełckiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam spacerowali ścieżką wśród różnorodnych drzew i krzewów i podziwiali chiński ogród, rozpoznawali zwierzęta i ptaki umieszczone na  makietach. Oglądali miniaturę wiatraka ,baterie słoneczne, dawniej wykorzystywane w rolnictwie maszyny i sprzęty. W budynku Centrum uwagę dzieci przykuły akwaria z rybami, terraria z żółwiami i patyczakami.

Wspólny wyjazd obu klas dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przeżyć, pozwolił na bliższe poznanie się i wspaniałą zabawę.

Ewa Szyper
Anna Karpińska

 

Bezpieczna droga do szkoły w SP nr 3 Augustów

24 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Oficera Prasowego  Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie – st. post. Panią Kingę Muczyńską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz ich wychowawcy wraz z Panią v-ce dyr. Bożeną Huszcza. Pani Policjant mówiła o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówiła zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, noszeniu odblasków, prawidłowym jeżdżeniu  rowerem, jak również podróżowaniu  samochodem.

Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszki, która poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafiła udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazała  najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

W celu utrwalenia zasad bezpieczeństwa policjantka zaprezentowała uczniom film edukacyjny  „Bezpieczna droga do szkoły”.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród dzieci.

Zofia Elżbieta Walicka
Zdjęcia: Anna Milanowska

   
© ZSS Augustów