Edukacja wczesnoszkolna

Bezpieczna droga do szkoły w SP nr 3 Augustów

24 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Oficera Prasowego  Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie – st. post. Panią Kingę Muczyńską. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz ich wychowawcy wraz z Panią v-ce dyr. Bożeną Huszcza. Pani Policjant mówiła o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówiła zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, noszeniu odblasków, prawidłowym jeżdżeniu  rowerem, jak również podróżowaniu  samochodem.

Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszki, która poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafiła udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazała  najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

W celu utrwalenia zasad bezpieczeństwa policjantka zaprezentowała uczniom film edukacyjny  „Bezpieczna droga do szkoły”.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród dzieci.

Zofia Elżbieta Walicka
Zdjęcia: Anna Milanowska