Szkolne Koło Caritas

przy Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie

rok szkolny 2018/2019

Wolontariusze  to ludzie, którzy dobrowolnie, świadomie i bezinteresownie angażują się w pracę na rzecz innych osób, organizacji pozarządowych  oraz innych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Takimi osobami są członkowie Szkolnego Koła Caritas ZSS, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Należą do nich:

Iwona Bienasz  3 Ga
Marcel Mika  5F
Dawid Bartoszewicz  5
Laura Bartoszewicz  5F

Głównym celem Szkolnego Koła Caritas jest wypracowanie czynnej postawy młodego pokolenia katolików wobec problemów osób potrzebujących poprzez praktyczną realizację przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego, bez względu na jego przekonania czy wyznanie. Działalność w takiej organizacji daje im szansę pogłębiania wartości chrześcijańskich, rozwoju i kształtowania w duchu miłosierdzia. Są kadrą wolontariuszy doskonale znających problematykę dobroczynności, którzy w przyszłości będą sami realizować charytatywne przedsięwzięcia Kościoła.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas na miarę swoich możliwości: włączają się w ogólnopolskie, lokalne i szkolne akcje charytatywne oraz te prowadzone przez Caritas Diecezji Ełckiej. Realizują coroczny plan pracy na dany rok szkolny, który jest systematycznie uaktualniany. Wraz z opiekunami: Renatą Drążek, Anną Wnukowską oraz Jarosławem Zyskowskim podejmują konkretne działania:

- współpracują z Caritas Diecezji Ełckiej,
- zbierają fundusze na szczytne cele,
- organizują akcje charytatywne,
- pomagają osobom potrzebującym pomocy,
- pozyskują sponsorów na działalność koła,
- zbierają artykuły spożywcze w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz wakacji,
- organizują wycieczki turystyczno-krajoznawcze,
- zbierają nowe i używane książki, przybory szkolne potrzebującym uczniom,
- prowadzą kronikę SKC,
- pomagają w organizacji różnych imprez w szkole i środowisku lokalnym.

Podejmowane przez młodzież w/w działania charytatywne przynoszą wymierne korzyści wychowawcze. Dzięki temu uczniowie potrafią umiejętnie gospodarować wolnym czasem, odkrywać i rozwijać zdolności oraz zainteresowania, efektywnie współpracować w zespole. Szybciej też  wchodzą w dojrzałe i odpowiedzialne życie przez dokonywanie właściwych wyborów, realizują własne inicjatywy, autentycznie przeżywają swoją wiarę. Charytatywna praca w SKC umożliwia również uzyskanie wyższej oceny ze sprawowania oraz zdobycie punktów istotnych podczas rekrutacji do szkół wyższego szczebla.

Wolontariusze w nowym roku szkolnym będą nadal służyć pomocą drugiemu człowiekowi i angażować się w działalność Szkolnego Koła Caritas, gdyż wierzą, że czynione dobro wraca do człowieka z podwójną mocą.

Anna Wnukowska
Jarosław Zyskowski