Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Leśne ślady na drodze do Niepodległości - Partyzancki bieg na przełaj

8 października uczniowie z klas 8 bs i 7 as wraz z opiekunami Izabelą Chabasińską, Agnieszką Klukowską i Krzysztofem Bogdańskim wzięli udział w „Biegu na przełaj” zorganizowanym przez leśniczego Karola Chodkiewicza. To druga lekcja z cyklu imprez pod hasłem „Leśne ślady na drodze do Niepodległości” zorganizowanych przez Nadleśnictwo Augustów z okazji 100-ej rocznicy odzyskania Niepodległości.

 

Zabawa miała miejsce nad Jeziorem Studzieniczne w okolicach Czarnego Brodu. Po dotarciu na miejsce 36-osobowa grupa uczniów została podzielona na cztery zespoły. Na początku wszyscy wysłuchali prelekcji na temat walk toczonych na tych ziemiach przez żołnierzy Armii Krajowej i Partyzantów, a następnie zapoznali się z zasadami gry terenowej. Wszystkie drużyny miały za zadanie na 5-kilometrowej trasie odszukać 11 punktów i nanieść je na mapie, a po skończonym biegu wykonać szereg zadań: samodzielnie rozpalić ognisko, celnie rzucić oryginalnym granatem, wyznaczyć równoległobok za pomocą twierdzenia Pitagorasa oraz odnaleźć w lesie jak największą ilość gatunków drzew, krzewów i bylin podając ich nazwy. Zadania nie były łatwe,drużyny poradziły sobie z nimi w różnym stopniu, być partyzantem w ruchu oporu to zadanie dla wyjątkowych śmiałków. Nie wystarczy być w dobrej kondycji fizycznej, ale trzeba również wykazać się zaradnością, wyobraźnią, odwagą i wiedzą. Zabawa była bardzo ekscytująca, wyjątkowa i pouczająca. Doświadczenie, jakie zdobyli nasi uczniowie - to największy skarb wyniesiony z tej lekcji historii.

Niedługo planowana jest kolejna, już ostatnia lekcja poświęcona Powstaniom Styczniowym i Listopadowym, a atrakcją będzie obecność koni i zadania z tym związane.

Izabela Chabasińska

   
© ZSS Augustów