Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koło Caritas

przy Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie

 

Wolontariusze  to ludzie, którzy dobrowolnie, świadomie i bezinteresownie angażują się w pracę na rzecz innych osób, organizacji pozarządowych  oraz innych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Takimi osobami są członkowie Szkolnego Koła Caritas, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego.

Głównym celem Szkolnego Koła Caritas jest wypracowanie czynnej postawy młodego pokolenia katolików wobec problemów osób potrzebujących poprzez praktyczną realizację przykazania miłości bliźniego w odniesieniu do każdego, bez względu na jego przekonania czy wyznanie. Działalność w takiej organizacji daje im szansę pogłębiania wartości chrześcijańskich, rozwoju i kształtowania w duchu miłosierdzia. Są kadrą wolontariuszy doskonale znających problematykę dobroczynności, którzy w przyszłości będą sami realizować charytatywne przedsięwzięcia Kościoła.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas na miarę swoich możliwości: włączają się w ogólnopolskie, lokalne i szkolne akcje charytatywne oraz te prowadzone przez Caritas Diecezji Ełckiej. Realizują coroczny plan pracy na dany rok szkolny, który jest systematycznie uaktualniany. Wraz z opiekunami: Renatą Drążek, Anną Wnukowską oraz Jarosławem Zyskowskim podejmują konkretne działania:

- współpracują z Caritas Diecezji Ełckiej,
- zbierają fundusze na szczytne cele,
- organizują akcje charytatywne,
- pomagają osobom potrzebującym pomocy,
- pozyskują sponsorów na działalność koła,
- zbierają artykuły spożywcze w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz wakacji,
- organizują wycieczki turystyczno-krajoznawcze,
- zbierają nowe i używane książki, przybory szkolne potrzebującym uczniom,
- prowadzą kronikę SKC,
- pomagają w organizacji różnych imprez w szkole i środowisku lokalnym.

Podejmowane przez młodzież w/w działania charytatywne przynoszą wymierne korzyści wychowawcze. Dzięki temu uczniowie potrafią umiejętnie gospodarować wolnym czasem, odkrywać i rozwijać zdolności oraz zainteresowania, efektywnie współpracować w zespole. Szybciej też  wchodzą w dojrzałe i odpowiedzialne życie przez dokonywanie właściwych wyborów, realizują własne inicjatywy, autentycznie przeżywają swoją wiarę. Charytatywna praca w SKC umożliwia również uzyskanie wyższej oceny ze sprawowania oraz zdobycie punktów istotnych podczas rekrutacji do szkół wyższego szczebla.

Wolontariusze w nowym roku szkolnym będą nadal służyć pomocą drugiemu człowiekowi i angażować się w działalność Szkolnego Koła Caritas, gdyż wierzą, że czynione dobro wraca do człowieka z podwójną mocą.

 

Anna Wnukowska
Jarosław Zyskowski

 

Regulamin Szkolnego Koła Caritas
pobierz

 

 

   

 


   
      
lipiec 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 184 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów