Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Terapia metodą Tomatisa

 

Metoda Tomatisa® to naturalny sposób stymulacji neurosensorycznej. Stosowane w niej programy słuchowe modyfikują muzykę i głos w czasie rzeczywistym, tak by zainteresować mózg i rozwijać zdolności motoryczne, emocjonalne i poznawcze. Terapia Tomatisa to wymyślona przez francuskiego lekarza Alfreda Tomatisa metoda stymulacji za pomocą indywidualnie dobranych bodźców słuchowych – mowy i dźwięków. Podstawowym celem tej metody jest wspieranie funkcji słuchowej dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się oraz rozwijanie zdolności językowych i komunikacyjnych, a także zwiększanie kreatywności oraz poprawa zachowań społecznych.

Podczas słuchania dźwięków o różnej częstotliwości wykorzystanych w terapii wpływamy na usprawnienie czynnego słuchania. Prof. Tomatisa położył szczególny nacisk na wykorzystanie dźwięków wysokich określanych mianem „pobudzających”. Zauważył on, że gdy mózg jest dobrze „naładowany”, to łatwiej jest się skoncentrować, zapamiętywać i uczyć. Celem terapii jest pobudzanie mózgu za pomocą wysokich dźwięków, odpowiednio przefiltrowanych zawartych w muzyce Mozarta oraz chorałach gregoriańskich. Z terapii prof. Tomatisa korzysta wiele dzieci, młodzieży i dorosłych. Ta pedagogika słuchu przeznaczona jest m.in. dla dzieci:

  • z zaburzeniami przetwarzania bodźców sensorycznych (zmysłowych),
  • z autyzmem, zespołem  Aspergera,
  • zaburzeniami mowy ( jąkanie, wady wymowy),
  • z dysleksja i dysgrafią,
  • z zaburzeniami koncentracji uwagi na komunikatach zewnętrznych (słyszy, ale nie słucha),
  • z dysleksją i dysgrafią,
  • z nadpobudliwością ruchową, ADHD,
  • z problemami w komunikacji i werbalizacji swoich myśli.

Sprzęt na którym pracujemy w naszej szkole to „System Uwaga Słuchowa PRO” stworzony został zgodnie z wytycznymi Jozefa Vervoortʼa współtwórcy Atlantis- belgijskiego instytutu Tomatisa i długoletniego przyjaciela oraz współpracownika Alfreda Tomatisa.

 Opracowała Elżbieta Drossel - Chilimoniuk

   

 


   
      
lipiec 2024
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów