Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Suwalszczyzna - Moja Mała Ojczyzna- innowacja pedagogiczna

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy Va i V bi wzięli udział w pierwszej części projektu „Suwalszczyzna Moja Mała Ojczyzna”.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią miasta Augustowa, które w tym roku obchodzi swoje 460- lecie założenia.

 

Z legend dowiedzieli się, jakie tajemnice kryje Puszcza Augustowska, co znajduje się na dnie jeziora Necko, kto był założycielem miasta, poznali herb Augustowa.

Podczas jednej z wycieczek do Muzeum Ziemi Augustowskiej poznaliśmy tradycje, zwyczaje regionu, sposób ubierania, przechowywania żywności, zdobywania pożywienia.

Mieliśmy okazje przekonać się, jak wyglądały przedmioty codziennego użytku z XIX, których używano w naszym regionie. Największe wrażenie zrobiła na nas „lodówka”, która wykonana była z wiklinowego kosza.

Podczas kolejnych zajęć zapoznaliśmy się z planem miasta, odbyliśmy wirtualny spacer ulicami. Dowiedzieliśmy się, skąd pochodzą nazwy ulic i jakie zabytki znajdują się w naszym mieście. Dużo uwagi poświęciliśmy jednej ze śluz Kanału Augustowskiego, która znajduje się przy ulicy 29-go Listopada.

Przed Wielkanocą udaliśmy się do MDK na warsztaty pisania jajek, poznaliśmy techniki pisania pochodzące z naszego regionu. Nauczyliśmy się, jak robić i wykorzystywać naturalne barwniki. Dowiedzieliśmy się, że łupina cebuli zabarwi jajko na kolor brązowy, a burak na kolor czerwony. Kinga odkryła w sobie wrodzony talent do pisania jajek. Wszystkim warsztaty bardzo się podobały.

22 kwietnia ruszyliśmy na podbój osady jaćwiesko- pruskiej w Oszkiniach. Dotarliśmy do korzeni naszego regionu, poznaliśmy zwyczaje, obrzędy, legendy i wierzenia naszych przodków Jaćwingów.

W przyszłym roku planujemy kolejne wycieczki i atrakcje związane z poznaniem naszego regionu.

 

   

 


   
      
marzec 2024
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 830 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów