Szkoła Podstawowa nr 3 

 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

   

Wyjazd edukacyjny do Białowieży

W ramach realizowanego przez szkołę projektu Edukompetentni uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum uczestniczyli 11 czerwca 2018 r. w wyjeździe edukacyjnym do Białowieskiego Parku Narodowego. Poznawanie białowieskiej przyrody rozpoczęliśmy od spaceru ścieżką edukacyjną Szlakiem Dębów Królewskich, na której mogliśmy podziwiać ponad 150-letnie dęby noszące imiona władców polskich i książąt litewskich. Wędrując nią poznawaliśmy historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII wieku.

 

Następnie zwiedziliśmy wystawy w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym, poznając najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne z występującymi w nich gatunkami zwierząt, różne procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) oraz sposoby historycznego użytkowania Puszczy (np. bartnictwo czy sianokosy śródleśnych łąk). Wiele ciekawych rzeczy mogliśmy dowiedzieć się od naszej pani przewodnik, ale także z pomocy multimedialnych, których w Muzeum nie brakuje.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć te największe w naszych lasach zwierzęta, jak również żubronie (krzyżówki żubrów z krowami), jelenie, sarny i dziki. Mogliśmy także stanąć oko w oko z łosiem i wilkiem oraz podpatrzeć życie koników polskich. Pani przewodnik w barwny sposób opowiadała o życiu zwierząt w Rezerwacie i zasypywała nas różnymi ciekawostkami. Co niektórzy ze zdziwieniem przyjmowali  informacje, np. że sarny to nie samice jeleni, a lochy (samice dzików) są bardzo troskliwymi matkami i w czasie sprawowania opieki nad potomstwem są groźniejsze od samców.

Szkoda, że nie udało nam się zobaczyć żubrów poza rezerwatem, na wolności, ale za rok tam wrócimy, więc jest szansa, że je jeszcze zobaczymy...

Katarzyna Dzieniszewska

   

 


   
      
marzec 2024
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
   

Warto zajrzeć  

 

  

 

   

Gościmy  

Odwiedza nas 307 gości oraz 0 użytkowników.

   
© ZSS Augustów