Wyprawa do Krainy Pisanek w Lipsku
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 53321
Przyjechaliśmy na miejsce około 16.30. Dotarliśmy do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku, gdzie znajdowało się Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Tam przywitała nas bardzo miła pani, która pokazywała nam różne pisanki malowane przez innych. Owe pisanki były bardzo piękne. Potem sami próbowaliśmy malować jajka. Zaczęliśmy wszyscy od malowania woskiem różnych wzorów. Kiedy skończyliśmy malować woskiem, włożyliśmy nasze jajka do słoików z farbami. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś malowano pisanki naturalnymi barwnikami, np. wywarem z buraków. Kiedy pisanki były gotowe, zaczęliśmy stapiać wzory z wosku. Pożegnaliśmy panią bardzo miło, po czym pojechaliśmy do Augustowa.
Parę tygodni później dla młodszych kolegów ze szkoły tłumaczyliśmy, w jaki sposób wykonać tradycyjne pisanki.Prezentowaliśmy różne metody malowania jaj. Widać było, że nasi słuchacze byli bardzo zainteresowani tym, co mówiliśmy. Mimo że trzeba było się postarać, żeby wyszło perfekcyjne, to bardzo fajnie się bawiliśmy.
Mateusz Perzanowski uczeń klasy IGci
https://www.sp3augustow.pl/image-gallery/animals/154-aktualnosci/315-wyprawa-do-krainy-pisanek-w-lipsku.html#sigFreeIdbd52de2a99